Ugrás a fő tartalomra

Mi történik állapotfelmérésen?

Első alkalommal egy állapotfelmérés van, ennek során átnézem a kórlapokat/zárójelentést, felveszem a kutyus anamnézisét, elbeszélgetek a gazdival a kutya jelenlegi állapotáról, hogyan történt a trauma, valamint a korábbi betegségeiről, a szokásairól, mit eszik, frontérzékeny-e stb. 

Beszélgetés közben nem foglalkozom a kutyussal, hagyom had bóklásszon, fedezze fel a rendelőt, a rengeteg csábító illat miatt amúgy is többnyire mehetnékjük van. Másrészt mint kutyakiképző,  nem én szoktam odamenni az idegen kutyához, hanem mindig megvárom, hogy ő jöjjön hozzám vagy behívom. Harmadrészt elég stresszben van nélkülem is, fáj valami, utazás, idegen hely, sok kutyaillat, a gazdi is ideges... ezért nagyon fontos az első benyomás, hogyan érzi magát az első alkalommal. Általában az a tapasztalatom, hogy 3-4. alkalom után nyugszanak meg annyira, hogy tényleg teljes nyugalmi állapotban kezdhetek neki az aznapi kezelésnek.

Szóval míg a kutya császkál megfigyelem mozgás közben, utána pórázon is egyenes irányban való séta, adott esetben kis kör balra, kis kör jobbra, hogy lássam melyik lábát kíméli, melyikre sántít. Állítás, ültetés, fektetés, lépcsőn le-föl (esetfüggő).

Állás közben végigtapogatom a kutyát, hogy mennyire arányos a két oldal izomzata, van-e valahol ízületi kiteltség, eltérés, hőváltozás a test többi részéhez képest, valamint milyen a szőrzet állapota, testsúlya.

Oldalt fektetem a kutyát, majd a diagnosztikus masszázzsal többek közt letapadásokat, izomcsomókat, eltéréseket keresek. Megvizsgálom az ízületek mozgáspályáit, szögeit, izmok körméretét stb.
Válaszolok a gazdi kérdéseire, átbeszéljük a problémákat, mire kell majd figyelni a jövőben, mutatok pár fogást amit otthon, házi feladatként kell majd csinálni. Videofelvételt készítek a kutyusról, hogy a későbbiekben nyomon lehessen követni a fejlődést.

Ezután felállítom a terápiás (kezelési) tervet, kitűzöm azokat a rövid és hosszútávú célokat melyeket el szeretnék érni a terápiával.

Ahhoz hogy elkezdhessem a terápiát mindenképpen szükségem van állatorvosi diagnózisra, kórlapra és zárójelentésekre, enélkül nem kezelhetek! 

Az állapotfelmérés 2-3 órás, de ez függ a kutyus állapotától, attól, hogy mennyire hagyja magát, mennyi kérdése van a gazdinak, mennyire bonyolult az eset.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Műtét utáni teendők (kutya/macska)

Amennyire csak lehet próbáljunk megnyugodni! Ha mi is idegesek, stresszes vagyunk, sírunk stb. az hatással van a kedvencünk lelkiállapotára is, ezért görcsölés helyett inkább legyünk felkészültek, hogy minél kevesebb komplikációval vészeljük át ezt a zűrös 2 hetet. Közvetlenül műtét után, első 24h: Ne ijedjünk meg, a legaktívabb kutya /macska is gyenge lesz a műtét után. 1. Hazaszállítás - vigyük ölben, vagy a kocsink kivehető kalaptartójára ráfektetve (kvázi hordágyként használva), de megteszi egy négy sarkánál megfogható erős kabát, takaró, matrac, nagypárna, kültéri fekhely is. 2. Nyugalom biztosítása - ez az egyik legfontosabb, a kutyát/macskát érdemes egy nagyobb műanyag fekhelybe vagy ketrecbe, hordozódobozába betenni és ezt egy csendes, meleg,  huzattól védett helyre rakni, ahol folyamatosan szemmel is tudjuk tartani, vele tudunk maradni. Ne tegyük olyan helyre, ahol leeshet, lezuhanhat - ugyanis ha kimegyünk a helyiségből követni szeretne, de nincs tisztában az á

Akadálypálya házilag

Vigyünk egy kis kreativitást a kutyánkkal való foglalkozásokba! Lakhatsz akár bérházi lakásban, vagy kertes házban egy változatos, gondolkodást igénylő pályát bárhol össze lehet rakni hétköznapi tárgyakból. Mert, igen, a kutyák is tudnak unatkozni, lógó fülek, vontatott, közönyös járás, "ááá minden mindegy" pofa. Használd a kreativitásodat, vigyél egy kis színt a mindennapokba! Miért? 1. Jól szórakozzatok, élvezzétek egymás társaságát. 2. Fizikailag és szellemileg is jobban lefárad tőle a kutya. 3. Erősödik kettőtök között a kötelék, a kutyád jobban fog figyelni rád, jobban tudtok egymással kommunikálni. 4. Ül, fekszik, marad, hopp (vagy fel) vezényszavak gyakorlásához ideális, ezek a vezényszavak mindig fontosak és bármilyen életkorban megtaníthatóak. 5. Ezáltal csökken a félelem vagy nyugtalanság az idegen tárgyak, helyek iránt.  Milyen eszközöket használhatsz fel? A legfontosabb szabály, hogy az adott tárgy  - stabil legyen - ne okozzon sérülés

Rocky története (porckorongsérv) a gazdi szemszögéből

Ne adja Isten, de bárkivel előfordulhat, hogy a kutyája porckorongsérvet kap, így azt gondolom hátha tudok másnak segíteni a mi történetünk megosztásával. Szóval akkor hát lássuk Rocky történetét… Az ő története rég kezdődött. Ekkor volt három éves. Először 2011. december végén. A két ünnep között. Természetesen… mikor máskor lenne beteg egy kutya, ha nem akkor amikor hírből sincs állatorvos helyben. Egy este játszottunk, birkóztunk, majd Rocky egyszer csak felnyüszített. Nem szokott ilyet csinálni, így rögtön tudtam, hogy baj van. De nem sejtettem, hogy mekkora. Rögtön elkezdtem „vizsgálni”, először azt hittem a lába, de hiába tekergettem, tapogattam, nem jelzett. Utána már gyanítottam, hogy a gerince lesz a ludas, mert nem akart két lábra állni. Sétálni sétált, gondoltam becsípődött neki a háta, vagy meghúzhatta. Javult, már majdnem tökéletes volt, így nem tulajdonítottunk neki nagyobb jelentőséget. Január első hetében, szombaton hirtelen rosszabb lett, nem akart menni sem, ha hoz