Ugrás a fő tartalomra

Hogyan búcsúzz el, és birkózz meg a szőrös családtag elvesztésével?

Te is úgy gondolod, hogy kedvenced olyan mint egy családtag? Nem vagy egyedül, a gazdák 90%-a is ugyanígy gondolja.

"A háziállat egy biztos pont az életünkben. Ők adnak a számunkra tápláló, feltétel nélküli szeretetet, mely majdnem olyan érzéssel tölt el bennünket, mint a szerelem" - mondja Alan D. Wolfelt  professzor, aki többek közt a Amikor meghal a kedvenced című könyv szerzője. "Egy kisállat elvesztése jelentős életesemény, melyet komolyan kell venni."

Bogyó 1998-2011
Egy kisállat halála után sajnos sok tulajdonos szembesül azzal, hogy ez a fájdalom olyan veszteség, mely nyíltan nem felvállalható, társadalmilag nem támogatott, nem úgy mint pl. egy szülő elvesztése (ezt amúgy a pszichológusok "jogfosztott gyásznak" nevezik). A veszteség a gazdi ismerősei, barátai számára nem tűnik olyan jelentősnek, a gyászolót nem kezelik gyászolóként, nem kapja meg a gyász esetében szokásos támogatást, vigasztalást. A kevés együttérzés következtében a kezdeti sokkot hitetlenkedés, harag, bűnbakkeresés, szégyen, önvádlás, esetleg hosszú távon kontrollvesztés, depresszió, szorongás követi. Ezért saját tapasztalataimon keresztül megpróbáltam összeszedni azokat a tanácsokat, ha úgy jobban tetszik praktikákat, melyek valóban segítettek nekem a kutyáim elvesztésekor - remélem neked is segítenek abban, hogy megbirkózz kedvenced elmúlásával.

"Bár mindannyian érezzük a gyászt kedvencünk elvesztésekor, különbözőképen reagálunk a veszteségre, de nem mindegy hogyan hat ki ez az életünkre, hogyan dolgozzuk fel." - mondja Wolfelt professzor.

Az első és legfontosabb lépés, hogy nézz szembe az érzéseiddel. Mondd el, hogy mit érzel - dühöt, haragot, szomorúságot, félelmet, hitetlenség, önsajnálat -  mindez teljesen normális. A heves érzelmek takargatása, titkolása haraghoz, stresszhez, ingerlékenységhez vezet, ezáltal további kellemetlenségeknek teszed ki magad mind a magánéletedben, mind a munkahelyeden.

Hogyan búcsúzz el és birkózz meg a szőrös családtag elvesztésével?

Csinálj valami formálisat.
  • Gyújts meg egy gyertyát a tiszteletére. Beszélj hozzá hangosan, beszéld meg vele a érzéseidet. Ne szégyellj sírni, éld meg.
  • Gyászszertartás megnyugvást hozhat neked. Hívd meg azokat, akik közel állnak hozzád és a kedvencedhez, oszd meg velük az érzelmeidet, érzéseidet. Beszélj a kedvencedről, milyen volt, kedves emlékek, képek, valamint arról mi és hogyan történt, mit érzel most. 
  • Ha szokatlan okból ment el, vagy speciális betegségben szenvedett a kedvenced, akkor a saját történeteden keresztül, segíts más gazdiknak abban, hogyan lehet megelőzni a bajt, mire figyeljenek stb. Írj erről, közösségi oldalakon, állatokkal foglalkozó blogokon szívesen vesznek ilyen írásokat.

Vegyél ki pár nap szabadságot.

Hagyd a "jóakarókat".
  • Kerüld az olyan barátokat akik nem értik meg, hogy mit jelent számodra a kedvenced elvesztése. "Örülj neki, így legalább több időd lesz." "Mostmár bárhova eljöhetsz velünk, nem kell miatta hazasietned." "Ne bánkódj, majd lesz másik." A rosszul megválasztott megjegyzések, szurkálódások csak elmélyíthetik a letargiát, könnyen áteshetsz depresszióba.
  • Ha úgy érzed segítségre van szükséged, akkor bátran keress fel olyan mentálhigéniás csoportokat ahol a veszteség kezelésével foglalkoznak vagy menj el pszichológushoz. Olvass könyvet a gyászról, a gyászmunkáról.
  • Az érzelmi stressz sok energiát  elvon a szervezetből, emiatt  legyengül az immunrendszer és így sokkal fogékonyabbá válhatsz a különböző betegségekre (pl. csak egy egyszerű nátha ami ilyenkor különösen idegesítő tud lenni). Előfordulhat az étvágytalanság, szomjúság vagy alvászavar, így a szervezet rengeteg energiát veszít, ezt pótolni kell! Mindenképpen igyunk sok folyadékot, fogyasszunk gyümölcsturmixot.

Vigyázz a következővel!  
  • Próbáld meg leküzdeni azt a vágyat, hogy veszel egy új kisállatot, mert "legalább eltereli a figyelmemet a régiről." Ez nem igaz, csak önáltatás. Nagyon fontos, hogy csak akkor fogadj be az otthonodba egy új állatot, ha készen állsz arra, hogy ne hasonlítgasd folyamatosan a régihez. "Morzsi ezt tudta, te miért nem tudod?!" "Fido okosabb volt, mint te!" Ugyanis ezt a kutya megérzi, másrészt nem érti, hogy pl. miért szidod le? Miért nem örülsz neki? Legrosszabb eset az, ha a régi kedvenced elvesztése miatti dühödet az új jövevényen vezeted le. 
  • Minden kutya más és más egyéniség, egyedi személyiség, ezért nem is ajánlott a régihez nagyon hasonlító kutyát venni.
  • Természetesen mindannyian különbözőek vagyunk, valakinek gyorsabban, másnak lassabban megy ez a folyamat, de legalább fél évet várj! Ha csak egy pici kétség is felmerül benned, akkor inkább várj!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Műtét utáni teendők (kutya/macska)

Amennyire csak lehet próbáljunk megnyugodni! Ha mi is idegesek, stresszes vagyunk, sírunk stb. az hatással van a kedvencünk lelkiállapotára is, ezért görcsölés helyett inkább legyünk felkészültek, hogy minél kevesebb komplikációval vészeljük át ezt a zűrös 2 hetet. Közvetlenül műtét után, első 24h: Ne ijedjünk meg, a legaktívabb kutya /macska is gyenge lesz a műtét után. 1. Hazaszállítás - vigyük ölben, vagy a kocsink kivehető kalaptartójára ráfektetve (kvázi hordágyként használva), de megteszi egy négy sarkánál megfogható erős kabát, takaró, matrac, nagypárna, kültéri fekhely is. 2. Nyugalom biztosítása - ez az egyik legfontosabb, a kutyát/macskát érdemes egy nagyobb műanyag fekhelybe vagy ketrecbe, hordozódobozába betenni és ezt egy csendes, meleg,  huzattól védett helyre rakni, ahol folyamatosan szemmel is tudjuk tartani, vele tudunk maradni. Ne tegyük olyan helyre, ahol leeshet, lezuhanhat - ugyanis ha kimegyünk a helyiségből követni szeretne, de nincs tisztában az á

Akadálypálya házilag

Vigyünk egy kis kreativitást a kutyánkkal való foglalkozásokba! Lakhatsz akár bérházi lakásban, vagy kertes házban egy változatos, gondolkodást igénylő pályát bárhol össze lehet rakni hétköznapi tárgyakból. Mert, igen, a kutyák is tudnak unatkozni, lógó fülek, vontatott, közönyös járás, "ááá minden mindegy" pofa. Használd a kreativitásodat, vigyél egy kis színt a mindennapokba! Miért? 1. Jól szórakozzatok, élvezzétek egymás társaságát. 2. Fizikailag és szellemileg is jobban lefárad tőle a kutya. 3. Erősödik kettőtök között a kötelék, a kutyád jobban fog figyelni rád, jobban tudtok egymással kommunikálni. 4. Ül, fekszik, marad, hopp (vagy fel) vezényszavak gyakorlásához ideális, ezek a vezényszavak mindig fontosak és bármilyen életkorban megtaníthatóak. 5. Ezáltal csökken a félelem vagy nyugtalanság az idegen tárgyak, helyek iránt.  Milyen eszközöket használhatsz fel? A legfontosabb szabály, hogy az adott tárgy  - stabil legyen - ne okozzon sérülés

Rocky története (porckorongsérv) a gazdi szemszögéből

Ne adja Isten, de bárkivel előfordulhat, hogy a kutyája porckorongsérvet kap, így azt gondolom hátha tudok másnak segíteni a mi történetünk megosztásával. Szóval akkor hát lássuk Rocky történetét… Az ő története rég kezdődött. Ekkor volt három éves. Először 2011. december végén. A két ünnep között. Természetesen… mikor máskor lenne beteg egy kutya, ha nem akkor amikor hírből sincs állatorvos helyben. Egy este játszottunk, birkóztunk, majd Rocky egyszer csak felnyüszített. Nem szokott ilyet csinálni, így rögtön tudtam, hogy baj van. De nem sejtettem, hogy mekkora. Rögtön elkezdtem „vizsgálni”, először azt hittem a lába, de hiába tekergettem, tapogattam, nem jelzett. Utána már gyanítottam, hogy a gerince lesz a ludas, mert nem akart két lábra állni. Sétálni sétált, gondoltam becsípődött neki a háta, vagy meghúzhatta. Javult, már majdnem tökéletes volt, így nem tulajdonítottunk neki nagyobb jelentőséget. Január első hetében, szombaton hirtelen rosszabb lett, nem akart menni sem, ha hoz