Ugrás a fő tartalomra

Szobatisztasággal kapcsolatos egyéb problémák

Elérkeztünk a szobatisztaságról szóló cikksorozatunk utolsó részéhez. Most a különböző problémákkal fogunk foglalkozni, ami közbejöhetnek nevelés közben, vagy után. Ezek nem feltétlenül a mi hibánkból adódik, vagy legalábbis nem mindegyik.

Öröm pisi – bánat pisi

Ez a „jelenség” gyakran előfordul, főleg a kölyökkutyáknál, akik még nem teljesen szobatiszták. Általában valamilyen erős, érzelmi hatás áll a háttérben. Legyen ez akár pozitív, vagy negatív érzelem. Ha kiskutyánk örömében pisil be – például hosszú idő utáni haza érkezésünkkor, vagy egy rég nem látott ismerősünkkel való találkozásánál – az a jobbik eset.

Ne aggódjunk túlságosan, erről idővel le fog szokni, csak még nagyon izgatott !
Adjunk neki egy kis időt, hogy megtanulja kontrollálni az érzelmeit. Semmiképpen se szidjuk le ilyenkor túlságosan, mert akkor egy idő után félelemből fog mind ez megtörténni.
Negatív érzelem lehet nekik például az, ha nem jöhetnek velünk és így egyedül kell maradniuk. Ilyenkor néha meg „ajándékoznak” egy kis pisivel minket. Sajnos túl sokat ez ellen sem tudunk tenni, mivel nem a cselekmény közben kapjuk el. Így még csak rászólni sem tudunk. Csak az időben bízhatunk, hogy idővel kinövi és megszokja az egyedüllétet. Illetve nem árt átgyakorolni a szeparációs stresszről (ide belőheted azt a cikket hogy ha rákattint a szeparáció stresszről, akkor az jöjjön be) szóló cikkünkben leírtakat.
A másik – ami talán a legrosszabb – ha túl drasztikusan büntettük kutyánkat a bepisilésért. Ez egyértelműen a mi hibánk. Korábban már említettük, hogy egyáltalán nem célra vezető ha bántjuk a szobatisztaság nevelése közben.

Ha ilyen eset áll fenn, akkor mindent előröl kell kezdeni, és a lehető legtöbb pozitív megerősítést alkalmazni. Minden apró dolgot megjutalmazni, és elérni, hogy ne féljen. Szidást egyáltalán nem, még akkor sem, ha rajtakapjuk! Ilyenkor a nem kívánatos cselekvésre ügyet sem veszünk és csak a pozitívat dicsérjük.
Miért pisil/kakil be hirtelen a már szobatiszta kutya?

Ez sosem jelent jót. Ha ilyet tapasztalunk érdemes először egy alapos állatorvosi vizsgálattal kezdeni a dolgokat. Hiszen ok nélkül egy felnőtt, szobatiszta kutya nem tesz ilyet.
Feltétlenül nézessük meg az egészségügyi állapotát. Rengeteg betegség okozhat ilyen tünetet, és jobb még az elején elkapni őket. A lakásba való vizelés lehet akár súlyos dominancia probléma is, tehát fontos eldöntenünk, hogy jelölgetésről beszélünk, vagy valóban azért ürített a kutya, mert már nem bírta.
Ha teljes mértékben kizárhatjuk a betegséget, és makkegészséges a kutyánk, akkor valami trauma állhat a háttérben. Egy drasztikus változás, vagy negatív tapasztalat. Vagy az imént említett dominancia probléma.
Érdemes elgondolkozni azon, hogy csináltunk-e valamit másképp mint az előző időszakban. Legyünk türelemmel, javítsuk ki a hibánkat. Szükség esetén, az egész szobatisztaságra való nevelést előröl kezdhetjük.

Napközben szobatiszta, de éjjel bepisil?

Feltétlen meg kell próbálni kideríteni az okát. Mindenesetre addig is tehetünk az ügy elkerülése érdekében egy két dolgot. Például lefekvés előtt újra vigyük le mint kölyökkorában és újra fokozatosan kitolni ezt az időintervallumot. Éjszaka nagyon minimális vizet, vagy egyáltalán ne hagyjunk vizet előtte.

Soha ne menjünk el amellett, ha egy már régóta szobatiszta kutya újra a lakásba kezdi végezni a dolgát. Ez mindig jelent valamit, és sajnos nagyon sokszor rosszat. Akár komolyabb dolog is állhat a háttérben, így mindig figyeljünk az apró részletekre! Mindig legyünk céltudatosak és felelősségteljesek!

Buzsik Timi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Műtét utáni teendők (kutya/macska)

Amennyire csak lehet próbáljunk megnyugodni! Ha mi is idegesek, stresszes vagyunk, sírunk stb. az hatással van a kedvencünk lelkiállapotára is, ezért görcsölés helyett inkább legyünk felkészültek, hogy minél kevesebb komplikációval vészeljük át ezt a zűrös 2 hetet. Közvetlenül műtét után, első 24h: Ne ijedjünk meg, a legaktívabb kutya /macska is gyenge lesz a műtét után. 1. Hazaszállítás - vigyük ölben, vagy a kocsink kivehető kalaptartójára ráfektetve (kvázi hordágyként használva), de megteszi egy négy sarkánál megfogható erős kabát, takaró, matrac, nagypárna, kültéri fekhely is. 2. Nyugalom biztosítása - ez az egyik legfontosabb, a kutyát/macskát érdemes egy nagyobb műanyag fekhelybe vagy ketrecbe, hordozódobozába betenni és ezt egy csendes, meleg,  huzattól védett helyre rakni, ahol folyamatosan szemmel is tudjuk tartani, vele tudunk maradni. Ne tegyük olyan helyre, ahol leeshet, lezuhanhat - ugyanis ha kimegyünk a helyiségből követni szeretne, de nincs tisztában az á

Akadálypálya házilag

Vigyünk egy kis kreativitást a kutyánkkal való foglalkozásokba! Lakhatsz akár bérházi lakásban, vagy kertes házban egy változatos, gondolkodást igénylő pályát bárhol össze lehet rakni hétköznapi tárgyakból. Mert, igen, a kutyák is tudnak unatkozni, lógó fülek, vontatott, közönyös járás, "ááá minden mindegy" pofa. Használd a kreativitásodat, vigyél egy kis színt a mindennapokba! Miért? 1. Jól szórakozzatok, élvezzétek egymás társaságát. 2. Fizikailag és szellemileg is jobban lefárad tőle a kutya. 3. Erősödik kettőtök között a kötelék, a kutyád jobban fog figyelni rád, jobban tudtok egymással kommunikálni. 4. Ül, fekszik, marad, hopp (vagy fel) vezényszavak gyakorlásához ideális, ezek a vezényszavak mindig fontosak és bármilyen életkorban megtaníthatóak. 5. Ezáltal csökken a félelem vagy nyugtalanság az idegen tárgyak, helyek iránt.  Milyen eszközöket használhatsz fel? A legfontosabb szabály, hogy az adott tárgy  - stabil legyen - ne okozzon sérülés

Rocky története (porckorongsérv) a gazdi szemszögéből

Ne adja Isten, de bárkivel előfordulhat, hogy a kutyája porckorongsérvet kap, így azt gondolom hátha tudok másnak segíteni a mi történetünk megosztásával. Szóval akkor hát lássuk Rocky történetét… Az ő története rég kezdődött. Ekkor volt három éves. Először 2011. december végén. A két ünnep között. Természetesen… mikor máskor lenne beteg egy kutya, ha nem akkor amikor hírből sincs állatorvos helyben. Egy este játszottunk, birkóztunk, majd Rocky egyszer csak felnyüszített. Nem szokott ilyet csinálni, így rögtön tudtam, hogy baj van. De nem sejtettem, hogy mekkora. Rögtön elkezdtem „vizsgálni”, először azt hittem a lába, de hiába tekergettem, tapogattam, nem jelzett. Utána már gyanítottam, hogy a gerince lesz a ludas, mert nem akart két lábra állni. Sétálni sétált, gondoltam becsípődött neki a háta, vagy meghúzhatta. Javult, már majdnem tökéletes volt, így nem tulajdonítottunk neki nagyobb jelentőséget. Január első hetében, szombaton hirtelen rosszabb lett, nem akart menni sem, ha hoz